wtorek, 10 września, 2024

Współpraca ws. cyberbezpieczeństwa

Udostępnij

Naukowcy z konsorcjum Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science będą współpracowali ze specjalistami Łukasiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG z Katowic, prowadząc m.in. nowe projekty z dziedziny cyberbezpieczeństwa.

Przewiduje to porozumienie podpisane w poniedziałek w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, który jest jednym z partnerów konsorcjum.

Jeden z dyrektorów Cyber Science prof. Dariusz Szostek wyjaśnił PAP, że naukowcy konsorcjum i specjaliści EMAG już współpracowali przy projektach i badaniach. „Czas było to już całkowicie sformalizować, bo zamierzamy przygotować nowe projekty naukowo-badawcze, już zupełnie sformalizowane” – powiedział.

„Pracujemy na różnych poziomach: zarówno na poziomie dydaktycznym, jak i na poziomie naukowym. Przed nami nowe badania naukowe, w szczególności w aspekcie cyberbezpieczeństwa – przygotowujemy nowe wnioski o nowe granty, ażeby zabezpieczyć to, co mamy do zabezpieczenia” – streścił ideę porozumienia Szostek.

Szef Łukasiewicz-EMAG, prof. Artur Kozłowski uściślił, że instytut jest jednostką realizującą głównie badania aplikacyjne, stąd widzi swój udział w tworzeniu ekosystemu badawczego w tym zakresie. „Na co dzień współpracujemy z pracownikami badawczymi, z uniwersytetami, więc ta forma współpracy w obszarze zarówno sztucznej inteligencji, legislacji i cyberbezpieczeństwa przysporzy nam – zakładam – jeszcze więcej wspólnych szerszych, większych, interdyscyplinarnych tematów” – ocenił.

„Rozmawiamy np. o tym, żeby zastosować niektóre metody sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego w kwestii bezpieczeństwa – rozumiem przez to zagadnienia związane z wykrywaniem nowych rodzajów ataków, nowych rodzajów incydentów, zdarzeń, aby wprowadzić to potem do praktyki stosowanej i żebyśmy jako strona aplikacyjna mogli przygotować konkretną ofertę, produkt biznesowy dla klientów” – uściślił Kozłowski.

Przypomniał, że EMAG współpracuje już z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową – Państwowym Instytutem Badawczym NASK, który jest jednym z uczestników konsorcjum Cyber Science, m.in. w EMAG działa obecnie jedno z dwóch w kraju laboratoriów wykonujących dla jednostki certyfikującej NASK-PIB badania w zakresie oceny bezpieczeństwa produktów IT.

Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science jest konsorcjum naukowo-dydaktycznym powołanym przez Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Politechnikę Śląską, w partnerstwie z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową – Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Porozumienie ws. utworzenia konsorcjum podpisano w ramach 16. Szczytu Cyfrowego ONZ – Internet Governance Forum 2021 w grudniu 2021 r.

Partnerzy konsorcjum powołali je uznając, że praca nad bezpieczeństwem nowych technologii wymaga kompetencji technologicznych, społecznych, prawnych, a także zarządzania, marketingu i finansów. Współpraca odbywa się m.in. przez wspólne projekty badawczo-wdrożeniowe, wspólne projekty dydaktyczne (m.in. cieszące się popularnością studia podyplomowe) czy działania na rzecz środowiska akademickiego (edukacja studentów uczelni z zakresu cyberbezpieczeństwa).

Sygnatariusze umowy ws. współpracy konsorcjum Cyber Science i Łukasiewicz-EMAG sygnalizowali w poniedziałek, że ma ona dotyczyć cyberbezpieczeństwa m.in. w edukacji społeczeństwa o niebezpieczeństwach, jakie pojawiają się w kontekście używania nowoczesnej technologii, szczególnie wobec rozwoju rozwiązań typu DeepFake.(PAP)

www.naukawpolsce.pl

Najnowsze