1 marca obchodzimy Dzień Doceniania Pracownika. Święto, moim zdaniem, zbyt mało nagłośnione: w końcu każdy z nas na pewnym etapie swojej kariery zawodowej pracownikiem był lub jest. W jaki sposób pracodawca może swojego pracownika docenić? Poza podwyżkami płacy, którym wszystkim życzę, warto pochylić się nad kwestią wymiaru czasu pracy.
Badania przeprowadzone w 2021 roku przez LiveCareer wykazały, że niemal 44% Polaków pracuje nieefektywnie, z czego 30% potwierdza, że do tej sytuacji dochodzi nagminnie. W trakcie standardowego, ośmiogodzinnego wymiaru pracy średnio półtora godziny spędzamy na czynnościach niepowiązanych z zadaniami zawodowymi – rozmowy z współpracownikami, przerwy na papierosa, działania administracyjne, kolejki, oczekiwanie na rozpoczęcie spotkania, korzystanie z Internetu w celach prywatnych. Dlaczego zatem czasu tego nie pozostawić do pełnej dyspozycji pracownika, dodając go do czasu wolnego?
Działania w tym kierunku podjął poznański Herbapol, który zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rozpoczął wdrażanie czterodniowego tygodnia pracy. Co z perspektywy pracownika najważniejsze – nie zmieni się przy tym wymiar wynagrodzenia.
„Herbapol Poznań tworzą ludzie i to właśnie nasi Pracownicy są największą wartością i filarem jej działalności, dlatego wprowadzamy szeroko zakrojone działania mające na celu zadbać o ich dobrostan. Work-life-balance to w naszej firmie nie są puste słowa. W 2025 roku w Herbapolu Poznań wdrożymy 4-dniowy tydzień pracy, właśnie w trosce o naszych Pracowników. Tym samym zyskają oni dodatkowy, płatny wolny dzień w tygodniu. W styczniu rozpoczęliśmy działania od jednego wolnego piątku i docelowo do końca roku osiągniemy cel, w którym każdy piątek będzie dniem wolnym od pracy” – możemy przeczytać na profilu Herbapol Poznań S.A. w serwisie Facebook.
Zmiany w wymiarze pracy wprowadzane będą stopniowo – z każdym kolejnym kwartałem Herbapol będzie dołączał jeden piątek wolny, zmniejszając tym samym czas pracy. Co ważne, zmiany te obejmą zarówno pracowników biurowych, jak produkcyjnych.
Zmiany te są jednymi z najbardziej pożądanymi przez pracowników. Tylko co czwarty pracujący Polak wolałby pozostać przy pięciodniowym tygodniu pracy.
Głównym argumentem przeciw tej zmianie jest obawa przed utratą produktywności. Obawy te są jednak bezpodstawne – przeprowadzane na całym świecie badania pilotażowe, jak i wdrożenia praktyczne dotyczące czterodniowego tygodnia pracy wskazują że wydajność przy krótszym etacie nie maleje, a rośnie. Taki scenariusz miał miejsce w japońskim oddziale Microsoftu, który po wprowadzonym w 2019 roku skróconym tygodniu pracy zwiększył produktywność aż o 40%. W Francji od 2000 roku standardem jest 35-godzinny wymiar pracy, zachowując przy tym stałe tempo wzrostu PKB, pozostając drugą w Europie i siódmą na świecie gospodarką.
Czterodniowy tydzień pracy to same korzyści – zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Ten, dzięki work-life balance zyskuje nie tylko więcej czasu dla rodziny i siebie, ale również zwiększa swoją wydajność. W dzień doceniania pracownika życzę wszystkim zatrudnianym jak i zatrudniającym, by czterodniowego czasu pracy doczekali się jak najszybciej, a Preludium Rozwoju na stałe przeniosło się na czwartek.