niedziela, 3 listopada, 2024

#PreludiumRozwoju: Neuralink i Telepathy. Krok ku lepszej przyszłości

Udostępnij

Jedną z najczęściej przekazywanych w ostatnim czasie informacji jest wiadomość o zakończonym sukcesem procesie wszczepienia implantu Telepathy do ludzkiego mózgu. Start-up Neuralink o udanej operacji poinformował w niedzielę na platformie X, znanej dawniej jako Twitter. Elon Musk, właściciel start-upu, z charakterystyczną dla siebie młodzieńczą fantazją roztacza wizje możliwości oferowanych przez implant: błyskawiczny przesył danych między ludzkim mózgiem a komputerem czy komunikacja za pomocą myśli między użytkownikami Telepathy.

Te fantastyczno-naukowe wizje mają jeden cel – nagłośnienie projektu i wzbudzenie zainteresowania wśród inwestorów. Neuralink nie jest spółka publiczną, jednak jak donosi agencja Reuters, powołując się na posiadające wiedzę w temacie źródła, jej wycena na rynku prywatnym miała sięgnąć pięciu miliardów dolarów. Po dopuszczeniu do testów na ludziach ich wartość miała skoczyć nawet do 7 miliardów. Nie ulega wątpliwości, że po niedzielnym ogłoszeniu ich cena skoczyła po raz kolejny.

Ile z obietnic składanych przez Elona Muska zostanie spełnionych? Biorąc pod uwagę te składane w kwestii autonomicznych samochodów czy założenia kolonii na Marsie – zapewne niewiele lub zgoła żadne. Realne zastosowanie Telepathy nie powinno być jednak ignorowane bądź zbywane machnięciem ręki jako kolejna fanaberia właściciela Tesli i platformy X. Dzięki tej technologii osoby z niepełnosprawnościami, żyjący z porażeniem kończyn bądź pozbawieni wzroku będą mili możliwość korzystania z urządzeń takich jak telefony czy komputery za pomocą sygnałów neuronowych, sczytywanych przez implant.

O pozycję lidera na rynku BCI, czyli Brain-Computer Interface, walczy kilka firm. Poza Neuralinkiem swoje rozwiązania prezentują między innymi Synchron czy Precision Neuroscience, które pierwsze testy na pacjentach przeprowadziły w poprzednim roku. Firmy Paradromics czy Blackrock Neurotech planują testy na ten rok.

Mimo że Neuralink nie jest pierwszą firmą, oferującą rozwiązania BCI, to pozostaje najbardziej rozpoznawalną marką na tym rynku. Powodów jest kilka – najbardziej zaawansowane rozwiązania stosowane w implancie, jednak bez wątpienia najważniejszym są zakrojone na szeroką skalę akcje promocyjne. Te, dzięki zaangażowaniu właściciela start-upu i informowaniu na bieżąco poprzez wszystkie możliwe kanały komunikacji sprawiają, że Neuralink obecny jest w powszechnej świadomości. I ci, postawieni przed wyborem, po który produkt sięgnąć, skierują się w stronę tego, który znają. Wie o tym też Elon Musk – na każdym kroku podkreślając, jak przełomowym rozwiązaniem jest Telepathy.

Czy jest nim rzeczywiście? W określonym kontekście – jak najbardziej. Ważne, że za przełomowy uważają to potencjalni odbiorcy.

Autor: Adam Tobojka

#felietony #preludiumrozwoju #pcrin #faktyorozwoju #adamtobojka

Najnowsze