wtorek, 18 marca, 2025

Marka świadoma rynku i jego potrzeb – Athenasoft

Udostępnij

Branża budowlana rozwija się w zawrotnym tempie. Dynamiczne zmiany w biznesie, coraz to większe wymagania klientów oraz niepewność gospodarki XXI wieku wymusza na branży budowlanej ekspansję i rozbudowę innowacji w wielu obszarach.

Nowe cele i zadania wyznacza przed sobą firma Athenasoft Sp. z o.o. – uznany lider w segmencie oprogramowania dla branży budowlanej. Od 26 lat dostarcza innowacyjne systemy, obejmujące szerokie spektrum rozwiązań: od kosztorysowania z wykorzystaniem autorskiej bazy cen INTERCENBUD, poprzez zarządzanie procesami i inwestycjami, aż po platformy edukacyjne. Dziennikarze ,,Faktów o Rozwoju ” rozmawiali z Prezesem Zarządu firmy – Kamilem Maciaszkiem oraz Grzegorzem Lusą – Kierownikiem Działu Rozwoju Aplikacji Internetowych.

Poszukiwanie nowych rozwiązań – intensywny postęp…

Naszą codzienność otaczają place budowy. Modernizowane są drogi, kolej czy mosty, a kolejne przetargi wyznaczają, w którym kierunku pod względem gospodarki oraz poprawy warunków życia zmierzamy.

Budownictwo stoi obecnie u progu wielkich zmian spowodowanych polityką klimatyczną UE i Europejskim Zielonym Ładem. W branży, która jest odpowiedzialna za ok. 40% emisji CO2 i wytwarzanie 37% odpadów jest wiele do zrobienia. W nowych inwestycjach duże znaczenie będą odgrywać czynniki ekologiczne, które dodatkowo warunkują uzyskanie finansowania. Istniejące obiekty będą przechodziły termomodernizację mającą na celu zwiększenie efektywności energetycznej. Większe firmy budowlane już od tego roku będą przygotowywać raporty ESG. My natomiast staramy się stworzyć jak najlepsze oprogramowanie dla inwestorów, przedsiębiorców i inżynierów. Takie, które ułatwi im spełnienie nowych wymagań, podkreśla Prezes Zarządu firmy Athenasoft Sp. z o.o. – Kamil Maciaszek.

Zrównoważone budownictwo – z myślą o przyszłości

Nasze działania powinny ograniczać negatywny wpływ na środowisko w całym cyklu życia. Zrównoważony rozwój to nic innego jak innowacje wpływające na klimat i naszą przyszłość. Nie inaczej jest w przypadku budownictwa. W wielu aspektach możemy przyczynić się do poprawy i ochrony naszego środowiska. Innowacyjne budownictwo istnieje i ma się coraz lepiej.

Zrównoważone budownictwo już jest mocnym trendem i będzie odgrywało coraz większą rolę – innowacje w materiałach budowlanych oraz technologiach minimalizujących wpływ na środowisko są niezbędne, aby sprostać regulacjom i oczekiwaniom klientów. Przykładem mogą być inteligentne budynki, które dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów monitorowania i zarządzania energią będą bardziej ekologiczne i efektywne, mówi Prezes Maciaszek

W nadchodzących latach kluczowe będą również innowacje związane z digitalizacją i automatyzacją. Technologie, takie jak BIM (Building Information Modeling) zyskają na znaczeniu, umożliwiając bardziej efektywne zarządzanie projektami, precyzyjne planowanie oraz lepszą współpracę na wszystkich etapach inwestycji.

Sztuczna inteligencja. Rewolucja w branży budowlanej?

AI znacząco wpływa na różne sektory naszej gospodarki. Może mieć także znaczący wpływ na branżę budowlaną. Sztuczna Inteligencja zagląda w coraz większe obszary budownictwa, a jej zastosowanie w tej dziedzinie będzie rosło w nadchodzących latach.

Sztuczna inteligencja i Internet Rzeczy (IoT) w budownictwie mogą wspierać prace projektowe, zarządzanie zasobami i optymalizację procesów budowlanych, zauważa Prezes firmy Athenasoft. AI niewątpliwie przyspiesza…

Zrównoważony rozwój i cyfryzacja napędzają działanie firmy Athenasoft

Dzisiejsze czasy definiują konkurencyjność firm na podstawie kreowania rozwiązań na wyzwania jakie stawia nam przyszłość. By zapewnić klientom innowacyjne systemy i oprogramowania, przedsiębiorstwo nie tylko rozwija swoje flagowe produkty, ale także nieustannie poszukuje nowych koncepcji rozwoju i najwyższej jakości technologii.

Stawiamy przede wszystkim na innowacje. To ważny aspekt dla nas jako producenta oprogramowania, dlatego systematycznie prowadzimy rozmowy z klientami, aby dostarczać im nowe rozwiązania, spełniające potrzeby inwestorów i wykonawców. Zrównoważony rozwój i ESG skłaniają nas do projektowania rozwiązań, które wspierają działania ekologiczne w naszej branży. Przykładem może być aplikacja DNSH, która ułatwia ocenę projektu pod kątem wpływu na środowisko. Wkrótce pojawią się też narzędzia do liczenia śladu węglowego obiektów, komentuje Prezes firmy.

Innowacyjność oraz jakość – sukces to element wzajemnej współpracy

Fundamentalne dla firmy jest partnerstwo. Na stronie Athenasoft znajdziemy adnotację dotyczącą budowania długoterminowych relacji opartych na zaufaniu i wzajemnym wsparciu. Poniżej do cytowanego wcześniej zdania odniósł się Prezes Zarządu.

Od ponad 26 lat działamy z misją tworzenia nie tylko oprogramowania, ale także budowania długofalowych relacji z naszymi klientami, stowarzyszeniami oraz siecią partnerską.

Na pierwszym miejscu stawiamy na innowacyjność, zorientowanie na klienta oraz jakość. Innowacyjność napędza nas do poszukiwania nowych, lepszych rozwiązań, które nie tylko spełniają obecne potrzeby, ale także przewidują przyszłe wymagania branży.

W kontekście jakości skupiamy się na solidnych, sprawdzonych technologiach i dokładności w realizacji, tak aby dostarczać produkty, które są niezawodne i trwałe. Ważna jest dla nas również elastyczność i ciągłe doskonalenie – dające naszym klientom przewagę konkurencyjną.

Przepis na sukces…

Któż z nas nie chciałby takiego przepisu. Jakich składników potrzebujemy?…

Osiągnięcie sukcesów wzmacnia w nas pewność siebie, która rodzi pomysły na kolejne, postawione przed nami zadania. To ona uwalnia w nas podążanie za zwycięstwem.

Jak to wygląda w praktyce? Czy swój własny przepis przedstawi nam Prezes Maciaszek?

Hmmm… bardzo bym sobie tego życzył, ale… To niemożliwe chyba w żadnej branży. Istnieją jednak pewne kluczowe czynniki, które zwiększają szanse na sukces.

Należą do nich: umiejętność sprawnego dostosowania się do zmieniających się trendów i technologii, budowanie opartych na zaufaniu relacji z klientami, a także zespół pracowników o wysokich kompetencjach.

Firmy, które nie boją się kwestionować utartych schematów, są bardziej elastyczne i gotowe na zmiany. Efektywność operacyjna i zdolność do szybkiego adaptowania się do potrzeb rynku są również niezbędne, aby osiągnąć trwały sukces.

Nie zapominajmy też o jakościowym produkcie. Bez niego wiele nie zdziałamy… a na pewno nie na dłuższą metę.

Wychodząc poza wszystkie NORMY…

Firma posiada w swojej ofercie produktowej inteligentne systemy do kosztorysowania- NORMA.

NORMA STANDARD to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim dla kosztorysantów pracujących indywidualnie. Oprogramowanie pozwala na realizację kosztorysów zarówno metodą szczegółową, jak i uproszczoną, co sprawia, że jest idealne do projektów, które wymagają precyzyjnego oszacowania kosztów, ale niekoniecznie zaawansowanych funkcji analitycznych.

Z kolei NORMA EXPERT oferuje dodatkowe, zaawansowane funkcjonalności, takie jak moduły do rozliczania wykonanych prac, harmonogramowania czy obliczania kosztów w cyklu trwania całego projektu. Dzięki temu pozwala na kompleksowe zarządzanie procesami budowlanymi, co przekłada się na jeszcze lepsze planowanie i kontrolę budżetu.

Oba te systemy są również dostępne w formie rocznej subskrypcji – 365, co pozwala na większą elastyczność w dostępie do narzędzi i dostosowanie ich do aktualnych potrzeb firm.

A co z osobami, które nie kosztorysują na pełen etat, ale potrzebują przejrzystego i łatwo dostępnego rozwiązania? – takiego, przy którym same decydują czy będą pracować na nim kilka dni, miesiąc czy przez cały kwartał.

Na to też jest odpowiedź.

Ekoszt – Wersja 2.0

Nowa odsłona aplikacji webowej Ekoszt. Za jej wprowadzenie na rynek odpowiada Grzegorz Lusa – Kierownik Działu Rozwoju Aplikacji Internetowych.

Ekoszt jest przeznaczony głównie – ale nie tylko – dla małych wykonawców, którzy od czasu do czasu muszą sporządzić niewielki kosztorys, ale nie potrzebują zaawansowanych narzędzi kosztorysowych. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko i profesjonalnie przygotować wycenę bez konieczności inwestowania w drogie oprogramowanie, podkreśla kierownik Lusa.

Nowy Ekoszt to również nowy interfejs całej aplikacji. Celem firmy jest nie tylko dbałość o wygląd i jego zmianę, ale w głównej mierze zwiększenie intuicyjności i ogólnych wrażeń klientów podczas korzystania z aplikacji.

Jedną z kluczowych zalet jest działanie Ekosztu w chmurze, co oznacza, że dostęp do kosztorysów można mieć o każdej porze dnia i nocy, z dowolnego urządzenia. Cała infrastruktura oparta jest na chmurze Microsoftu, co zapewnia bezpieczeństwo danych oraz stabilność pracy, kończy Grzegorz Lusa.

Czy kolejnym krokiem w rozwoju Athenasoft będzie ekspansja na inne rynki? A może zaawansowane prace nad nowym produktem, który ma zmienić oblicze branży budowlanej?

Długoterminowe cele na najbliższe lata koncentrują się na dwóch głównych obszarach: dalszym rozwoju produktów oraz ekspansji na nowe rynki.

Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na nasze rozwiązania w różnych branżach, co daje nam możliwość poszerzenia zasięgu działalności. Planujemy wejść na rynki międzynarodowe oraz rozszerzyć naszą ofertę, aby lepiej odpowiadała na potrzeby mniejszych i średnich firm, które w sektorze budowlanym są bardzo aktywne. Jesteśmy zainteresowani rozwijaniem produktów wspierających zrównoważony rozwój i transformację cyfrową, co pozwoli nam dotrzeć do nowych uczestników rynku budowlanego i nieruchomości, podsumowuje Prezes.

Rozwiązania oferowane przez Athenasoft gwarantują użytkownikom precyzyjne kosztorysowanie, efektywne zarządzanie zasobami przy jednoczesnym monitorowaniu postępu prac. Z kolei te elementy przekładają się na sukces każdego projektu budowlanego.

Wybierając dostawce oprogramowania budowlanego, warto postawić na partnera, który cieszy się zaufaniem i który – m.in. dla Ciebie – każdego dnia zmierza w kierunku rozwoju.

Najnowsze