niedziela, 8 grudnia, 2024

CENWIS: innowacyjne laboratoria Politechniki Świętokrzyskiej w służbie transformacji energetycznej

Udostępnij

CENWIS, czyli Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego to nowoczesna inicjatywa, która łączy naukę z przemysłem, wspierając przedsiębiorstwa w zakresie transformacji energetycznej. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, laboratoria CENWIS oferują zaawansowane badania na światowym poziomie i innowacyjne rozwiązania w dziedzinach takich jak m.in. energetyka odnawialna i niskoemisyjne źródła energii. Dowiedz się, jak współpraca z CENWIS może zrewolucjonizować rozwój Twojej firmy, przynosząc korzyści ekonomiczne i ekologiczne. To preludium do rozwoju innowacyjności i przedsiębiorczości, przy jednoczesnym działaniu zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Połączenie nauki i biznesu

CENWIS to wyjątkowe przedsięwzięcie, które ma na celu łączenie nauki z praktycznymi zastosowaniami w przemyśle. 

Centrum oferuje szerokie spektrum usług badawczych i wdrożeniowych, skierowanych do przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarki. W jego skład wchodzi 14 laboratoriów i pracowni. Są one integralną częścią Centrum, co oznacza, że działają w pełnej symbiozie z pozostałymi jednostkami Politechniki Świętokrzyskiej. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie kompleksowych badań oraz szybkie wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, co przynosi korzyści zarówno dla uczelni, jak i dla współpracujących z nią firm.

Zaopiekuj się swoimi odpadami, a staną się źródłem energii

Laboratorium Biomasy Stałej i Energetyki Biogazowej, kierowane przez dr hab. inż. Jolantę Latosińską prof. PŚk  zajmuje się wykorzystaniem odpadów organicznych do produkcji energii odnawialnej. W szczególności laboratorium koncentruje się na dwóch głównych obszarach: przetwarzaniu biomasy stałej oraz produkcji biogazu.

W kontekście biomasy stałej laboratorium bada możliwości wykorzystania różnorodnych odpadów organicznych, takich jak resztki roślinne, odpady rolnicze i leśne w charakterze biopaliwa stałego. Drugi obszar działalności laboratorium to energetyka biogazowa. W tym zakresie laboratorium bada proces fermentacji, w którym mikroorganizmy rozkładają materię organiczną, produkując biogaz. Ten zaś, składający się głównie z metanu, może być używany jako paliwo do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Laboratorium prowadzi badania nad optymalizacją procesu fermentacji, zwiększaniem wydajności produkcji biogazu oraz możliwościami wykorzystania różnych substratów organicznych, takich jak odpady spożywcze, obornik czy osady ściekowe

Eksperci korzystają z zaawansowanej aparatury badawczej (na wyposażeniu znajduje się m.in. respirator z pomiarem gazów), co pozwala na przeprowadzenie precyzyjnych  badań i analiz. W ten sposób, Laboratorium Biomasy Stałej i Energetyki Biogazowej przyczynia się do rozwoju technologii odnawialnych źródeł energii, promując zrównoważone i ekologiczne metody przetwarzania odpadów organicznych na energię​. Warto przy tym zaznaczyć, że biomasa stanowi ważny  potencjał odnawialnych źródeł energii.

Sztuczne słońce, fotowoltaika i energia z wody

Laboratorium Niskoemisyjnych Źródeł Energii Elektrycznej koncentruje się na badaniach i rozwoju urządzeń wytwarzających energię elektryczną z niskoemisyjnych źródeł, takich jak panele fotowoltaiczne i mikroturbiny wodne. Laboratorium na czele z dr. hab. inż. Sebastianem Różowiczem, prof. PŚk, prowadzi m.in. prace nad konstrukcjami tych urządzeń, zwiększając ich sprawność i trwałość.

W zakresie fotowoltaiki, laboratorium dysponuje zaawansowaną aparaturą, w tym dwoma urządzeniami (mniejszym i większym) do symulacji światła słonecznego (tzw. sztuczne słońce). Laboratorium oferuje też ekspertyzy dotyczące opłacalności i efektywności rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii. Co więcej, na dachu CENWIS zainstalowano stanowisko badawcze do analizy wpływu warunków pogodowych na pracę paneli fotowoltaicznych w dłuższym okresie.

W dziedzinie energetyki wodnej laboratorium dysponuje unikatową kaskadą wodną do badania turbin wodnych w zamkniętych rurach PCV, co jest szczególnie przydatne dla zastosowań przemysłowych. Jak podkreśla prof. Różowicz, jedna z turbin, którą opracowano na tym stanowisku, uzyskała numer patentowy. Prace badawcze obejmują projektowanie i optymalizację turbin, a także ocenę ich sprawności energetycznej, biorąc pod uwagę różne parametry, w tym np. spad wody.

Usługi laboratorium są skierowane do różnych grup odbiorców, w tym m.in. hodowców ryb, oczyszczalni ścieków oraz kopalni. Dzięki współpracy z tymi ekspertami możliwe jest oszacowanie zwrotu z inwestycji w energetykę wodną, ale również uzyskanie informacji, po jakim czasie zacznie na siebie zarabiać.

Poligon doświadczalny do testowania rozwiązań OZE

Laboratorium Przemysłowe Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii jest jednostką zajmującą się szeroko rozumianymi badaniami i pomiarami związanych z energią odnawialną oraz efektywnością energetyczną. Kierowany przez dr hab. inż. Artura Bartosika, prof. PŚk zespół koncentruje swoje działania wokół energii odnawialnej i zrównoważonego rozwoju. Misja? Badać, mierzyć i analizować różnorodne aspekty energii odnawialnej i efektywności energetycznej, przyczyniając się do tworzenia bardziej ekologicznego świata.

Eksperci Laboratorium badają m.in. moduły fotowoltaiczne w terenie, przeprowadzają symulacje zarządzania mikrosieciami elektroenergetycznymi, prognozują produkcję i konsumpcje energii, optymalizują jej zużycie, dostosowując się do faktycznych potrzeb. Działania te są wszechstronne i ukierunkowane na praktyczne zastosowania. Dzięki efektom działań ekspertów z Laboratorium pracodawca może zaoszczędzić w skali roku nawet kilka milionów złotych! 

Wyposażone w najnowocześniejsze technologie, takie jak mobilne laboratorium do pomiaru modułów PV czy drony do detekcji defektów z powietrza, Laboratorium jest gotowe na każde wyzwanie. To przyszłość energetyki, która rozwija się w miejscu, gdzie nauka spotyka się z praktyką, a pasja prowadzi do innowacji. Ich praca koncentruje się na promowaniu zrównoważonego rozwoju poprzez wykorzystanie i badanie nowoczesnych technologii z zakresu energii odnawialnej.

Odkryj potencjał swojego budynku z naszym laboratorium

Kierowane przez dr hab. inż. Ewę Zender-Świercz, prof. PŚk, Laboratorium Fizyki Budowli, Energetyki Słonecznej i Wodnej oferuje przedsiębiorcom szeroki zakres badań i usług związanych z optymalizacją energetyczną budynkówjakością powietrza wewnętrznego oraz efektywnością instalacji słonecznych i wodnych. Dzięki zaawansowanej aparaturze laboratorium może przeprowadzać szczegółowe analizy, które pomagają poprawić komfort i bezpieczeństwo pracy, a także zwiększyć efektywność energetyczną przedsiębiorstw zmniejszając jednocześnie koszty utrzymania obiektów.

Eksperci Laboratorium są w stanie znaleźć przyczynę… zwiększającej się ilości zwolnień lekarskich pracowników, czy zmniejszenia wydajności pracy. Często chodzi o syndrom chorego budynku (SBS) lub niewłaściwą odzież…. SBS to różnorodne dolegliwości, które nagle znikają po opuszczeniu budynku, co wskazuje na bezpośredni związek pomiędzy stanem zdrowia a warunkami panującymi wewnątrz budynku. Jego diagnoza może być kluczowa dla poprawy warunków pracy i zdrowia pracowników. Jak podkreśla prof. Zender-Świercz, czasem wystarczy zmienić położenie np. czujnika temperatury, aby instalacje w budynku zaczęły działać poprawnie. Dzięki czemu unikniemy kosztów modernizacji całej instalacji.

W Laboratorium prowadzimy również badania dotyczące przegród budowlanych, oceniając ilość wymienianego ciepła metodą termowizyjną oraz za pomocą mierników gęstości strumienia ciepła. Wykonujemy kompleksowe badania ogniw i modułów fotowoltaicznych, czy turbin wodnych. Oceniamy zaawansowanie procesów starzenia się modułów i ich charakterystyki prądowo – napięciowe, dokonując wstępnej analizy już na miejscu u klienta. Przeprowadzamy bezinwazyjne badania elektroluminescencyjne.

Dysponujemy jednym z najnowocześniejszych manekinów termicznych w kraju – wyposażony w 23 czujniki pozwala na dokładne pomiary utraty ciepła i temperatury skóry, co pozwala ocenić komfort termiczny w pomieszczeniach oraz izolacyjność cieplną odzieży.

Sięgaj po innowacje z CENWIS

Dla przedsiębiorców współpraca z CENWIS to niepowtarzalna okazja do skorzystania z najnowszych osiągnięć nauki i techniki. To nie tylko miejsce badań, ale również platforma współpracy między naukowcami a przedsiębiorcami. Centrum oferuje szeroką gamę nowoczesnych usług B+R i konsultingowych, które pomagają firmom w implementacji innowacyjnych rozwiązań energetycznych. 

Ponadto przedsiębiorcy mają możliwość podjęcia współpracy z Politechniką Świętokrzyską w ramach projektów starających się o dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich. Partnerstwo to może znacznie ułatwić zdobycie punktów w procesie aplikacyjnym, otwierając drogę do unijnego wsparcia. Współpraca może znacząco przyczynić się do optymalizacji procesów produkcyjnych, zwiększenia efektywności energetycznej, redukcji kosztów operacyjnych oraz uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku.

Dowiedz się więcej:

1. Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Politechniki Świętokrzyskiej
 2. Laboratorium Biomasy Stałej i Energetyki Biogazowej
 3. Laboratorium Niskoemisyjnych Źródeł Energii Elektrycznej
 4. Laboratorium Przemysłowe Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii
 5. Laboratorium Fizyki Budowli, Energetyki Słonecznej i Wodnej

Zapraszamy do przeczytania całego tekstu:

https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/cenwis-innowacyjne-laboratoria-politechniki-swietokrzyskiej-w-sluzbie-transformacji/bfqh6ed

Najnowsze